megafon

Skuteczne i nieskuteczne wezwania do zapłaty

Wiele osób jest nieświadomych tego, że ściągnięcie wzoru wezwania do zapłaty z sieci i wysłanie go dłużnikowi nie zawsze jest dobrym pomysłem. Warto dowiedzieć się nieco więcej jak powinno wyglądać odpowiednie wezwanie do zapłaty.

Wezwanie do zapłaty

Wysłanie dłużnikowi wezwania do spłaty długu jest podstawą w windykacji. Po ostatniej nowelizacji Kodeksu Prawa Cywilnego ustawodawca nakłada na nas obowiązek próby załatwienia sprawy polubownie (ugodowo). Tak więc wysłanie wezwania do zapłaty można określić właśnie jako próbę takiego działania.

Co powinno zawierać wezwanie do zapłaty?

Naprawdę dobrego, a przy tym darmowego wzoru wezwania do zapłaty można w sieci szukać bardzo długo. Warto zatem podjąć próbę samodzielnego stworzenia takiego dokumentu. Co powinno zawierać? Najważniejszym punktem wezwania do spłaty długu (oprócz oczywiście dokładnych danych dłużnika) jest informacja dla dłużnika o jego zobowiązaniu wobec nas. Koniecznym jest podanie jego wysokości i określenie terminu w jakim powinien go uregulować. Należy oczywiście zaznaczyć jakie konsekwencje wypływają z niedotrzymania terminu spłaty. Koniecznie trzeba przedstawić dłużnikowi jakąś możliwość ugodowego załatwienia sprawy (jest to teraz wymagane przez ustawę). Należy również skutecznie przedstawić wiarygodność spełnienia się ewentualnych konsekwencji i gwarancję ugody. Zawsze można zlecić wysłanie tego typu pisma firmie windykacyjnej, jednak jak widać nie jest to na tyle trudne, aby narażać się na dodatkowe koszty. Może najlepszym rozwiązaniem będzie próba polubownego załatwienia sprawy? Na przykład wykorzystując system windykacji PREMON.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *