Droga

Problemy polskich firm transportowych

Według danych KRS i CEIDG w Polsce zarejestrowanych jest prawie 180 tysięcy przedsiębiorców pracujących w sektorze transportu. Jest to branża rozwijająca się, więc ich liczba ciągle rośnie. Jak wynika z raportu Bisnode Polska 73,4% z nich jest jednak w trudnej sytuacji finansowej. Wynika to z braku płynności finansowej i zatorów płatniczych spowodowanych przez nierzetelnych kontrahentów.

Brak płynności finansowej firm transportowych

Według danych z 1 grudnia 2016 roku niezapłacone należności finansowe w polskiej branży transportowej wyniosły 252,6 mln złotych, co daje średni nieuregulowany dług w wysokości 24 850 zł na przedsiębiorcę.

Płace w krajach Unii Europejskiej

Dużym ciosem dla branży transportowej działającej na arenie międzynarodowej było też wprowadzenie przepisów dostosowujących stawkę minimalną delegowanego pracownika do stawki minimalnej kraju wspólnoty, w którym wykonuje on swoją pracę.

Windykacja należności

Mimo wielu problemów, z jakimi borykają się firmy transportowe w Polsce największym wciąż pozostają nierzetelni kontrahenci. Należności nieregulowane w terminie lub nieregulowane wcale często sięgają kwot, które mogą spowodować upadek przedsiębiorstwa. Wciąż kulejąca wiedza na temat windykacji wśród przedsiębiorców też nie pomaga w odzyskaniu płynności finansowej. Próby odzyskania długu często polegają na telefonicznych rozmowach bez pokrycia i dowodów, że w ogóle się odbyły. Całość procesu powinno się zacząć od e-maila z wezwaniem do zapłaty, a jeżeli to nie pomoże umieścić dłużnika na giełdzie długów. W trudniejszych przypadkach warto też zwrócić się do firm zawodowo zajmujących się windykacją lub skorzystać z systemu do windykacji polubownej PREMON.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *